Założenie przydomowej oczyszczalni ścieków. Kiedy to się opłaca?
- Szczegóły
Właściciele działek, którzy nie mogą liczyć na podłączenie swoich domów do kanalizacji, muszą wybrać inny sposób odprowadzania ścieków. Zazwyczaj wybór ogranicza się do instalacji zwykłego szamba bezodpływowego lub nowoczesnej przydomowej oczyszczalni ścieków. Czy modna przydomowa oczyszczalnia ścieków jest rzeczywiście trafionym wydatkiem? Sprawdźmy!
Wydatki i oszczędności
Wiele osób powtarza, że przydomowa oczyszczalnia ścieków to spory wydatek, zwłaszcza w czasie, gdy kończy się budowę domu, a budżet odczuwalnie się kurczy. Instalacja szamba jest zdecydowanie tańsza. Musimy jednak pamiętać, że obie instalacje inaczej się eksploatuje. Szambo wymaga regularnego opróżniania i wzywania wozu asenizacyjnego (co jest stosunkowo kosztowne), a oczyszczalnia sama zamienia ścieki w wodę i odprowadza ją do gruntu. To oznacza, że instalacja i użytkowanie szamba przez czteroosobową rodzinę w ciągu 5 lat kosztuje około 20 tysięcy złotych, a oczyszczalni – ponad połowę mniej. W przypadku instalacji oczyszczalni największy koszt inwestor ponosi na początku. Roczna eksploatacja instalacji zamyka się w 200-300 zł. Specjaliści twierdzą, że wybór oczyszczalni zaczyna zwracać się w drugim roku jej użytkowania, a kolejne lata to już czyste oszczędności.
Kiedy warto pomyśleć o oczyszczalni?
Niewiele jest sytuacji, w których instalacja oczyszczalni staje się nieopłacalna. Nie warto decydować się na ten wydatek wtedy, gdy wiemy, że nasz dom zostanie podłączony do kanalizacji w ciągu najbliższych lat – oczyszczalnia nie zdąży nam się zwrócić. Nie możemy też zrezygnować z kanalizacji, by dalej użytkować oczyszczalnię – jest to niezgodne z prawem. Oczyszczalnia nie jest też dobrym wyborem dla domów użytkowanych sezonowo, np. domów letniskowych. Bakterie oczyszczające ścieki muszą regularnie otrzymywać ich dawki, w przeciwnym razie zaczną obumierać. Na działce lepiej więc zainstalować szambo. Przydomowa oczyszczalnia ścieków nie powinna być też instalowana na działkach z wysokim poziomem wód gruntowych i o nieprzepuszczalnych glebach. Odprowadzana z oczyszczalni woda nie będzie miała dokąd uchodzić, co może doprowadzić do jej gromadzenia się na powierzchni działki.